Ekologija

Slobodni i pouzdani mediji važni za održivu planetu

 

  • Svetska organizacija za prirodu (WWF)* organizuje obuku novinara o istraživačkom novinarstvu kako bi unapredili kvalitet i pouzdanost izveštavanja o klimatskim promenama i zaštiti životne sredine

Beograd, 20. avgust 2020. – Svetska organizacija za prirodu (WWF), u saradnji sa Centrom za istraživačko novinarstvo (CINS), poziva sve novinarke i novinare, kao i studente novinarstva da se do 31. avgusta prijave na obuku o istraživačkom novinarstvu koja će biti održana krajem septembra 2020. godine putem online nastave. Nakon četvorodnevnih predavanja, obuka se nastavlja kroz saradnju učesnika sa mentorima koji će ih nekoliko meseci voditi u istraživanju odabranih tema. Izbor tema je vezan sa EU poglavljem 27: žaštita životne sredine i klimatske promene i UN ciljevima održivog razvoja. Istraživački tekstovi će biti objavljeni uz podršku WWF i CINS.

Obrazovani, pouzdani i vični zanatu istraživački novinari i novinarke su veoma značajni za podizanje svesti građana kako o tome šta je dužna činiti država i privatni sektor povodom klimatskih promena, tako i o tome kako sami građani svojim ponašanjem i načinom života mogu doprineti očuvanju prirode u našoj zemlji.

Republika Srbija se obavezala na primenu međunarodno usvojenih instrumenata za ublažavanje i prilagođavanje na klimatske promene. Osnova svega je uporan i svestran rad na pouzdanom informisanju i prosvećivanju građana, koji treba da postanu aktivno uključeni i da imaju uticaj na centre finansijske i političke moći. Čitavo društvo očekuje da se odgovorno sprovode usvojene politike i strategije usmerene na zaštitu životne sredine, ublažavanje posledica klimatskih promena i na održivi razvoj.

– Često smo skloni da previdimo jednostavnu istinu da bez zdrave prirode nema zdravog i uspešnog društva. Sva istraživanja ukazuju na to da će, ukoliko se ne preduzmu ozbiljne mere protiv emisije CO2 i ostalih uzroka klimatskih i prirodnih promena, doći do kritičnog rasta siromaštva u Srbiji, što će ugroziti svaku perspektivu ekonomskog i društvenog blagostanja. Većina građana Srbije još uvek nije svesna ozbiljnosti ovog planetarnog problema i zbog toga je važno da, između ostalih, osposobimo i one koji nam prenose informacije – medije – da razumeju problem, da znaju da ga predstave široj javnosti sa fokusom na naukom potkrepljene činjenice. Na taj način oni mogu da podstaknu građane na proaktivan odnos u rešavanju ovog globalnog problema – ističe Duška Dimović, koordinatorka projekta u WWF kancelariji u Srbiji.

Obuka o istraživačkom novinarstvu je jedna od više komponenti projekta ’Da nam klima štima’  koji WWF sprovodi u Srbiji, uz podršku Vlade Švedske. Tri glavne komponente projekta – obrazovanje, informisanje javnosti i rad sa privatnim sektorom – koncipirane su tako da povežu različite aktere u društvu, interesne grupe, profesionalna i stručna udruženja, mlade i zainteresovane građane da bi se podigao opšti društveni i pojedinačni nivo razumevanja uzroka i značaja klimatskih promena.

Svetska organizacija za prirodu (WWF) je jedna od najvećih, širom sveta priznatih, nezavisnih organizacija, koja se bavi zaštitom prirode i ima aktivnu globalnu mrežu u više od 100 zemalja. Misija WWF-a je da zaustavi uništavanje životne sredine i da stvori budućnost u kojoj ljudi žive u skladu sa prirodom putem očuvanja svetske biološke raznovrsnosti, održivog korišćenja prirodnih resursa i smanjenja zagađenja i preterane potrošnje. Više informacija na: www.wwfadria.org/sr

Medijska pažnja i pratnja: Novi Radio Sombor

http://keepone.net/radio/k138251/novi-radio-sombor*

*Novi Radio Sombor na vodećoj platformi radio stanica svih država sveta

Tagovi: , ,

Povezani članci

Uspešno protiče revitalizacija Dunavca kod Bačkog Monoštora
Renomiran svetski kurs o klimatskim promenama prvi put dostupan na srpskom jeziku

Kategorije

Izbornik