- Na osnovu zaključka Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije koji je donet na 107. redovnoj sednici, održanoj 29. oktobra, a kojim je prihvaćena inicijativa Unije poslodavaca Srbije za reformu obrazovnog sistema, 16. decembra održan je sastanak socijalnih partnera sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Sastanku su prisustvovali predstavnici Ministarstva (državni sekretar Zoran Kasalović, poseban savetnik dr Zoran Kostić, pomoćnik ministra za srednje obrazovanje i vaspitanje i obrazovanje odraslih Miloš Blagojević i Vesna Fabijan, zamenica dr Garbrijele Grujić, pomoćnice ministra za dualno i preduzetničko obrazovanje i vaspitanje) i predstavnici obe reprezentativne sindikalne centrale i Unije poslodavaca Srbije
U ime UGS NEZAVISNOST, sastanku su prisustvovali: Slavko Derenj, potpredsednik Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije, Milovan Vuksanović, zamenik predsednika Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije i dr Marija Martinić, direktorka Centra za obrazovanje i istraživanja u UGS NEZAVISNOST. U tekstu inicijative koju je podnela Unija poslodavaca Srbije, kao i u obrazloženju učesnika sastanka iz ove organizacije, ističe se problem višegodišnjeg raskoraka koji postoji između ponude i potražnje za radnom snagom, što rezultira deficitom pojedinih zanimanja, sa jedne, a velikim brojem neupotrebljenih diploma, sa druge strane.
Inicijativa naglašava nužnost prilagođavanja sistema obrazovanja potrebama tržišta rada i podizanja ukupnog obrazovnog nivoa stanovništva, smatrajući da je ovo tema od opšteg nacionalnog interesa. Predstavnici sindikata su podržali načelno potrebu dijaloga na ovu temu, ističući pri tome neadekvatne zarade zaposlenih u prosveti kao problem koji, kao ni uslovi rada zaposlenih, ne smeju da bude izostavljen iz ovih razgovora. Takođe, istaknuta je i potreba razvoja marketinških aktivnosti koje bi motivisale mlade na stručno obrazovanje, a iznete su i ideje o razvoju kratkih fleksibilnih studijskih kurseva i reformi stručnih obrazovnih programa.
Predstavnici vlasti su se, između ostalog, osvrnuli i na probleme sa lokalnim samoupravama koje, u većini slučajeva, traže klasična zanimanja, dok su sindikati ukazali na činjenicu da problem ima i širu dimenziju: nivo zarada koji je, za zanimanja koja su deficitarna i u Republici Srbiji i u razvijenijim zapadnim zemljama, znatno niži u Srbiji, što dovodi do konstantnog odliva stručnog kadra i permanetnog deficita na domaćem tržištu rada. Svi socijalni partneri su se saglasili da konstruktivne razgovore na ovu temu treba nastaviti i da oni treba da idu u pravcu kreiranja konkretnih predloga rešenja.
Medijska pažnja i pratnja: Novi Radio Sombor
http://keepone.net/radio/k138251/novi-radio-sombor *
*Novi Radio Sombor na vodećoj platformi radio stanica svih država sveta