ZAUSTAVI – ZAŠTITI – POMOZI
- Žene i devojke su od sada bolje zaštićene od rodno zasnovanog, a naročito seksualnog nasilja
Od 1. avgusta 2017. godine u Somborskoj bolnici je počeo sa radom Centar za žrtve seksualnog nasilja, deo projekta Zaustavi Zaštiti Pomozi, kao snažniji institucionalni odgovor na rodno zasnovano nasilje u AP Vojvodini!
O čemu je zapravo reč?
O projektu kojem je prepoznao važnost i podržao ga počev 2016. godine Pokrajinski sekreterijat za zdravstvo u partnerstvu sa Centrom za podršku ženama iz Kikinde, a podržan je i sredstvima povereničkog fonda Ujedinjenih nacija za podršku akcijama eliminisanja nasilja nad ženama/ Un Trust Fond. U periodu od 2016. godine osnovano je sedam Centara u AP Vojvodini i to u Subotici, Somboru, Kikindi, Novom Sadu, Zrenjaninu, Sremskoj Mitrovici i Vršcu. OSNOVNI ZADATAK CENTARA JE PRUŽANJE POMOĆI I PODRŠKE U OSNAŽIVANJU ŽENA ŽRTAVA SEKSUALNOG NASILJA!
U Centru za žrtve seksualnog nasilja svim žena od 15. godine dostupne su medicinske usluge, psiho-socijalne i savetodavno-terapijska podrška, kao i pravno savetovanje!
CENTRI SU SMEŠTENI PRI BOLNICAMA I USLUGE CENTRA SU BESPLATNE I DOSTUPNE 24 ČASA DNEVNO, SEDAM DANA U NEDELJI! SVE USLUGE SE PRUŽAJU UZ SAGLASNOST ŽENE ILI DEVOJKE! POTREBE ŽENA I DEVOJAKA SU U FOKUSU! Savetnica pruža usluge od samog trenutka prijave seksualnog nasilja!
KO SU SAVETNICE I KOJA JE NJIHOVA ULOGA?
Savetnice su psihololozi obučene i edukovane posebno za rad na ovom spefičnom obliku nasilja. One pripremaju žrtvu za medicinski pregled, pružajući kontinuiranu podršku i zaštitu njenih interesa tokom čitavog procesa. Savetnica sprovodi u Centru za žrtve sekusalnog nasilja savetovanje i podršku od trenutka prvog susreta sa žrtvom!
Konsultacije su organizovane kao serije razgovora koje imaju za cilj osnaživanje žene, psiho-edukaciju o nasilju, informacije o traumi i njenim posledicama, kontinuiranu podršku ženi, praćenje, povezivanje sa drugim institucijama… Žrtvi mora da se da do znanja da nije sama i da ima slobodu da odlučuje!!! Ženi i devojci se u sigurnom prostoru omogućava povezivanje sa sobom pre traumatskog iskustva, prema rečima psihologa Slađane Džunić.
Savetnica ženi pruža adekvatne savete i objašnjenja celokupne procedure, zakonske obaveze institucija, pokretanje krivičnog postupka, ali i značaj medicinskog pregleda, tok daljih procedura. Svi podaci su poverljivi i žena samostalno odlučuje o tome šta će učiniti i kada je spremna da nešto učini. Ukoliko želi, savetovanje se nastavlja i organizuje kontinuirano u prostorijama Centra pri Opštoj bolnici ,,Dr Radivoj Simnović’’.
Šta je sve seksualno nasilje?
Seksualno nasilje podrazumeva svaki oblik neželjenog verbalnog, neverbalnog ili fizičkog ponašanja seksualne prirode u svrhu ili uz ishod povrede dostojanstva osobe, posebno kada se stvara zastrašujuće, neprijateljsko, degradirajuće, ponižavajuće, odnosno uvredljivo ponašanje. Prema Instanbulskoj konvenciji pod silovanjem se podrazumeva seksualni čin bez pristanka žrtve, nezavisno od primene sile i pretnje.
KO SVE MOŽE DA SE JAVI U CENTAR?
Centar pruža usluge ženama i devojkama sa navršenih 15 i više godina koje su izložene ili su u procesu izlaska iz situacije seksualnog nasilja, ali i ženama koje su nekada preživele seksualno nasilje i imaju potrebu za psihološkom, pravnom i drugom vrstvom podrške i pomoći.
Ženama i devojkama je u Centru se obezbeđuje:
- Psihosocijalna pomoć i podrška u prevazilaženju posledica nasilja – medicinsko zbrinjavanje nastalih povreda – Pripreme za forenzički pregled – sudsko medicinski (forenzički pregled) – pomoć u informisanju o pravima – Pomoć ženama u procesu prijave seksualnog nasilja – rad sa članovima porodice žrtava seksualnog nasilja, ali kao najvažnije Centar obezbeđuje uključivanje nadležnih službi iz drugih sektora, koji rade na rešenju slučaja. To su policija, javno tužilaštvo i u pojedinim slučajevima Centar za socijalni rad. Centar takođe omogućava pomoć i podršku u situacijama hitnog zbrinjavanja i njene fizičke bezbednosti.
Osnovni smisao i prednost Centra jeste unapređenje institucionalne zaštite žrtava! Jedinstvenost ovakvog pristupa jeste da žrtva na jednom mestu dobija zdravstvenu, psihosocijalnu, pravnu podršku i omogućava proces izlaska iz situacije nasilja! Dakle na jednom mestu dobija zdravstvenu, socijalnu, pravosudnu, policijsku i civilnu pomoć, podršku i zbrinjavanje čime se sprečava dodatna viktimizacija žrtve! Prijavite nasilje!
Dipl. psiholog Slađana Džunić
Medijska pažnja i pratnja: Novi Radio Sombor
http://keepone.net/radio/k138251/novi-radio-sombor*
*Novi Radio Sombor na vodećoj platformi radio stanica svih država sveta