Sindikat

Usvojena Deklaracija Regionalnog saveta sindikata SOLIDARNOST

 

  • Mi, sindikalne centrale, članice Regionalnog sindikalnog saveta Solidarnost:

SAVEZ SLOBODNIH SINDIKATA SLOVENIJE, SAVEZ SAMOSTALNIH SINDIKATA HRVATSKE, SAVEZ SAMOSTALNIH SINDIKATA SRBIJE, UJEDINJENI GRANSKI SINDIKATI NEZAVISNOST, SAVEZ SINDIKATA REPUBLIKE SRPSKE, SAVEZ SAMOSTALNIH SINDIKATA BOSNE I HERCEGOVINE, SAVEZ SINDIKATA CRNE GORE, UNIJA SLOBODNIH SINDIKATA CRNE GORE, SAVEZ SINDIKATA MAKEDONIJE i KONFEDERACIJA SLOBODNIH SINDIKATA MAKEDONIJE, u koordinaciji sa našom Evropskom konfederacijom sindikata (EKS)

  1. Pozdravljamo predlog otvaranja pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom i pozivamo vlade ostalih zemalja kandidata da udvostruče napore da ispune sve kriterijume za pristupanje, te da EU završi proces pristupanja.
  2. Pozivamo institucije EU da što pre započnu pregovore sa Severnom Makedonijom.
  3. Izražavamo žaljenje što je na poslednjem samitu EU-Zapadni Balkan održanom u Briselu u decembru 2023. godine usvojena deklaracija koja je sadržala samo vrlo površno upućivanje na potrebu da partneri sa Zapadnog Balkana odlučno preduzmu ekonomske i socijalne reforme. Deklaracija ne pominje socijalni dijalog, kolektivno pregovaranje, učešće radnika i zdravlje i bezbednost kao ključne faktore u obezbeđivanju ekonomske i socijalne kohezije. Takođe, Deklaracija govori o ojačanom civilnom društvu, ali se ne pominje izgradnja kapaciteta za socijalne partnere i okruženje koje podržava socijalni dijalog i kolektivno pregovaranje.
  4. Verujemo da će proširenje Evropske unije i promocija njenih vrednosti na Zapadnom Balkanu obezbediti sigurnost i stabilnost, unaprediti društveni i ekonomski razvoj i prosperitet, ojačati demokratiju i vladavinu prava, olakšati slobodno kretanje ljudi i roba, stimulisati investicione politike i podsticati mobilnost.
  5. Pozdravljamo Evropski ekonomski socijalni komitet (EESC) kao prvu evropsku instituciju koja je u svoje članstvo primila članove iz zemalja kandidata i pozivamo ostale evropske institucije da slede ovaj primer.
  6. Takođe naglašavamo da je za postizanje ovih ciljeva neophodan funkcionalni socijalni dijalog na nacionalnom nivou. Stoga pozivamo lidere Zapadnog Balkana i EU da se angažuju na jačanju socijalne i ekonomske komponente kroz međusobnu saradnju socijalnih partnera kao ravnopravnih aktera u reformskom procesu u regionu, kao i da podrže napore za izgradnju i dalji razvoj socijalnog dijaloga kao jednog od ključnih elemenata modernog, demokratskog i evropskog društva. Podsećamo da je efektivan socijalni dijalog i pravovremeno uključivanje socijalnih partnera na svim nivoima procesa integracije veoma važan i treba da bude jedan od kriterijuma za efikasan proces integracije.
  7. U tom cilju, pozdravljamo brzu mobilizaciju finansijske pomoći kroz Instrument za reformu i rast za zapadni Balkan i pozivamo nadležne institucije da deo sredstava usmere na izgradnju kapaciteta reprezentativnih sindikata i njihovo angažovanje u pristupnim pregovorima.
  8. Nastavljamo da pozivamo na ratifikaciju svih osnovnih konvencija MOR-a i pozivamo vlade u regionu da ne samo ratifikuju, već i da implementiraju i sprovode konvencije koje su već na snazi – samo kroz efektivne inspekcije rada i slobodu udruživanja tržišta rada mogu biti bezbedna i slobodna od eksploatacije.
  9. Naposletku, Regionalni savet sindikata Solidarnost će nastaviti da radi sa EKS-om i tražiti njegovu podršku u angažovanju sa EU u pregovorima o pristupanju i uoči paketa proširenja 2024. Sindikati u regionu su odlučni da pristupanje EU tretiraju kao prioritet te će nastojati da utiču na Reformske agende koje će njihove vlade podneti Evropskoj komisiji za pristup Instrumentu za Zapadni Balkan.

Medijska pažnja i pratnja: Novi Radio Sombor       

http://keepone.net/radio/k138251/novi-radio-sombor*

*Novi Radio Sombor na vodećoj platformi radio stanica svih država sveta KeepOne Radio

Tagovi: , ,

Povezani članci

Ester Linč: Kvalitetni, pravedno plaćeni poslovi moraju biti prioritet novog rukovodstva EU
UGS Nezavisnost: Rukovodstvo Krušika preti radnicima koji rade na temperaturi većoj od 40 stepeni

Kategorije

Izbornik