Najnovije

Direktor projekta Daniel Berg u ime USAID i direktor somborske Energane Đurađ Milanović potpisali ugovor u okviru projekta „Bolja energija“

 

  • Predstavnici USAID – Agencije SAD za međunarodni razvoj, osnovane podsetimo 1961. godine sa ciljem pružanja pomoći internacionalnim humanitarnim organizacijama i koordinisanja ekonomskog i socijalnog razvoja drugih nacija, potpisali su u utorak, 2. avgusta, u prostorijama Gradske uprave Sombor, sa svojim partnerima, somborskom toplanom, ugovor o projektu „Bolja energija“. Važan akt ujedno je i prvi potpisani ugovor o dodeli bespovratnih sredstava za energetsku efikasnost i to, konkretno, za modernizaciju somborske toplane, Javnog komunalnog preduzeća „Energana“ Sombor

Predviđeno je da do početka grejne sezone bude instaliran najsavremeniji softver za optimizaciju potrošnje gasa i distribucije toplotne energije, čime bi se, prema procenama stručnjaka, uštedelo oko 15 do 20 odsto gasa na godišnjem nivou. Ugovor su potpisali direktor somborske toplane Đurađ Milanović i direktor projekta „Bolja energija“ u ime USAID-a, Daniel Berg, a potpisivanju ugovora prisustvovali su predstavnici Grada Sombora Ljiljana Tica, zamenica gradonačelnika koja nije krila zadovoljstvo jednim ovako, kako je podvukla – suštinski vrednim činom za sve građane Sombora, i član Gradskog veća Đorđe Zorić.

Pojedinosti u razgovoru (na engleskom jeziku, sa prevoditeljkom na srpski) za Novi Radio Sombor, saznajemo od Daniela Berga. Osim ostalog, o tome zašto je baš Sombor izabran za prvi značajan grad kojima je pružena podrška u našoj državi.

Sombor prvi grad u Srbiji u kojem otpočinje projekat USAID-a

* Kakvi su gospodine Berg, Vaši utisci o Somboru i o saradnji sa Energanom?

– Utisci o gradu Somboru su mogu reći, odlični, i svaki put kada dođem u Sombor radujem se zato što smatram pre svega da je Sombor divan grad, da su ljudi jako pozitivni. U Somboru sam otpočetka naišao na jako lepu saradnju, odaziv u vezi sa projektom, tako da najpozitivnije mislim što se grada Sombora tiče a jednako tome i saradnji s prijateljima i zaposlenima iz somborske toplane.

Od početka projekta saradnja je išla prilično lagano, jer smo odmah naišli na razumevanje, u vezi sa samim pojedinostima iz projekta i njegovim ciljem. Tako da, u suštini saradnja je bila uspešna jer sve što je bilo potrebno da se nama dostavi bilo je dostavljeno na vreme. Takođe očekujem da će i sama faza implementacije projekta ići poprilično lako i uspešno.

U vezi sa projektom, pospešujemo da Grad Sombor koristi i dalje gas, i najveće otvaranje rezultata sasvim je blisko korišćenju tog gasa. Osim toga ovaj projekat je ustvari izvrstan upravo za ono šta je krajnji cilj projekta „Bolja energija“ Srbije. Ukoliko uspemo kroz ovaj projekat barem malo smanjiti upotrebu gasa i emisije štetnih gasova već smo uradili – dalji korak. I ukoliko te podstanice budu što više efikasne, to je ustvari bio i krajnji cilj od samog početka projekta.

* Zašto je važno reći da je koliko u uštedu u gasu, dakle energiji, toliko je jednako vredan pažnje ovaj projekat u suštinskim ciljevima u ekologiji?

– Pitanje je dakle vaše, da li je to – isto. Da, potpada pod ekološke projekte, naravno jer samim smanjenjem emisije CO2, činimo našu okolinu čistom.

Mi smo svesni da ima izuzetno mnogo posla na polju energetske efikasnosti u Srbiji, da li su to projekti namenjeni gradskim toplanama, ili drugim projektima, mora da se radi po ovom pitanju. Mi pokušavamo ovim projektom ustvari da pokrijemo dve stavke, a to su gradske toplane a isto tako da pokrijemo i krajnje korisnike i da se poboljša energetska efikasnost u pojedinačnim zgradama.

Sam proces implementacije projekta neće biti tako kratkog daha da se može brzo završiti jer tu ima baš dosta posla, pogotovo onog u vezi sa zgradama, da bismo poboljšali energetsku efikanost u izgradnji, što je poprilično dugotrajan proces, a moramo početi jer ako ne počnemo nećemo ni stići do onoga što nam je cilj.

Berg: Cilj je smanjenje potrošnje gasa, samim tim krajnji cilj su pojedinačni korisnici

* Ovo je poslovno rečeno, veliki dan. Isto tako – interesantno, poklopilo se – pomalo i simbolično da je ovaj projekat za dalje unapređenje gasa u hladnijim danima koji nas očekuju, ugovor za njega potpisan baš i na dan velikog sveca, u srpskom pravoslavlju, Svetog Iliju (gromovnika). 

– Da, zaista? O to je stvarno zanimljivo (smeh odobravanja), pa neka bude i zaista simobličan veliki praznik i njegov tako značajan Nosilac.

* Naše sledeće pitanje bilo je: Individualne kuće – u odnosu na kolektivno stanovanje, kako „pomiriti“ ove potrebe, u budućnosti, u okviru ovakvog ili sličnih projekata?

– U vezi sa našim planovima što se tiče stambenih jedinica u početku ćemo biti više fokusirani na stambene objekte po principu jedna kuća – jedan vlasnik, zato što je izgradnja takva da u jednoj zgradi imamo više stanara i puno je teže „dobiti“ sve te stanare da su saglasni sa tim što treba da bude unapređeno u samoj zgradi, tako da cilj su pojedinačni korisnici.

Mi imamo podršku resornog ministarstva Vlade Republike Srbije kao i sekretarijata Pokrajinske vlade i pokušavamo da uključimo sve ostale institucije koje će biti od pomoći da se taj deo projekta koji se odnosi na izgradnju, na individualne objekte može implementirati.

Koristimo sada zapravo ta „mala“ sredstva – grantove da bismo nadogradili sistem zato što je zaista ogroman broj zgrada u Srbiji koje zahtevaju iste ovakve potrebe. U svakom slučaju, mi možemo pomoći u vezi sa rekonstrukcijama odnosno da bude urađeno ono što je planirano. Za sve treba jako mnogo sredstava jer ima „milion“ objekata u Srbiji koji zahtevaju svu ovakvu pažnju, a vama hvala na razgovoru. / Uzvraćamo, čestitajući na današnjem svečnom činu i poslu.

Đurađ Milanović: Cilj je i da račun za potrošnju gasa bude rešiv

– U ime Javnog komunalnog preduzeća Energana izuzetno mi je drago što možemo da se pohvalimo potpisivanjem ovog ugovora – mi ćemo sredstva koja smo dobili, ustvari USAID je ta sredstva već raspisao za implementaciju jednog novog softvera koji će od 1. oktobra biti operativan u našem javnom komunalnom preduzeću a softver će upravo da radi na tome da optimizacija potrošnje gasa, odnosno uz neke složene računarske procese, mi uspemo da trošimo nešto manje gasa.

Cilj je da budemo energetski efikasniji a samim tim da i građani imaju koristi od toga, odnosno da će se grejati sa nešto manjom potrošnjom gasa ujedno da bi i račun za potrošnju gasa bio rešiv.

Rubrika je sastavni deo ovogodišnjeg medijskog projekta „Svi smo jedno-višejezično, vaš Novi Radio Sombor“ sufinansiranog iz budžeta Grada Sombora. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Medijska pažnja i pratnja: Novi Radio Sombor

http://keepone.net/radio/k138251/novi-radio-sombor *

*Novi Radio Sombor na vodećoj platformi radio stanica svih država sveta

(Sva autorska prava eventualnog daljeg objavljivanja ove rubrike i njenog celovitog sadržaja postavljeno na portalu Novog Radio Sombora bez upita i dozvole bilo koje strane ili pojedinca zaštićena i zadržana svim relevantnim pravnim mehanizmima!)

Tagovi: , ,

Povezani članci

NALED: Tek 10% opština i gradova ima potpuno digitalizovane procedure
Gradsko udruženje penzionera Sombor: Spremni za nova sportska takmičenja, očekujemo navijače

Kategorije

Izbornik