edit: AcanskiS ©
- Бачки Брестовац, село у општини Оџаци у Западнобачком округу, са око 2.200 становника, живи богат друштвени живот и има своје препознатљивости, на које су нарочито поносни.
На двадесетак километара од Сомбора и петнаест од Оџака налази се Бачки Брестовац, а оно што визуелно привуче пажњу сваког посетиоца је несвакидашње сведочанство са половине прошлог века – млазни авион америчке производње F85.
„За време Другог светског рата, при пробоју Сремског фронта, овде је постојао аеродром, са кога су полетали авиони, наши и совјетски. Недалеко од авиона је и руско-српски парк, са спомеником за два совјетска пилота и нашег мештанина Васу Гојковића „, испричао је Горан Стокућа из Бачког Брестовца.
Личка, босанска и бачка игра, песма и ношња је слика националног обележја становништва овог села и негују је све три генерације најбројнијег КУД-а Оџачкој општини, КУД-а Никола Тесла.
„Имамо и две певачке групе, мушку и женску. Негује се личка песма. Имамо и рекреативну групу фолклора, окупили смо жене, наступамо и дружимо се…“, испричала је, између осталог, Марија Даниловић Стокућа, председница КУД „Никола Тесла“ у Бачком Брестовцу.
„Свирам самицу зато што је то моје порекло и свидело ми и мислим да тако могу постићи више“, објаснила је девојчица Јована Седлан, која свира самицу.
„Ја свирам самицу већ две године, дружим се и хоћу више да научим, јако ми се свиђа“, испричао је дечак Бранислав Тривуновић.
„Већ 35 година свирам самицу, а и правим тамбурице, те личке самице, а иначе, самоук сам“, објаснио је Мирко Видовић, самичар и градитељ инструмента.
Мото удружење Феникс из овог села окупља љубитеље мото спорта.
„Наша активност је поводом петровданских свечаности. Приређујемо мото сусрете, традиционално доводимо музичке групе, угостимо људе, наше пријатеље земље и иностранства…“, каже Никола Агбаба, председник мото удружења Феникс из Бачког Брестовца.
Брестовчани су нарочито активни у свом Добровољном ватрогасном друштву.
„Активност са децом је вишегодишњи пројекат под именом „Ватрогасци наши пријатељи“, где обучавамо нашу децу о ватрогаству почев од вртића, учимо децу шта смеју, шта не, како да се заштите од пожара…“, каже Горан Стокућа из брестовачког Добровољног ватрогасног друштва.
Један од покретача српске науке и културе у 19. веку је рођени Брестовчанин Атанасије Николић, коме мештани намеравају да поставе трајно обележје.
„Био је први ректор Лицеја у Крагујевцу, од кога је касније настао Универзитет у Београду. Атанасије Николић је установио школску славу 1840. године и од тада се слави школска слава“, испричала је, између осталог, Милица Станичков, директорица ОШ „Никола Тесла“ у Бачком Брестовцу.
Сложно село, добри и вредни домаћини угостиће сваког путника намерника, а поготово током петровданских свечаности, када село обележава своју славу.
izvor: rtv
Medijska pažnja i pratnja: Novi Radio Sombor
http://keepone.net/radio/k138251/novi-radio-sombor *
*Novi Radio Sombor na vodećoj platformi radio stanica svih država sveta