KulturaNajnovije

Velika retrospektivna izložba „U glavi i vatri“, 60. godina stvaralaštva Dragoljub Adžić Adžo 1941-2024. u holu zgrade RTV-a na Mišeluku

Radio-televizija Vojvodine foto:© AcanskiS
  • Velika retrospektivna, in memoriam, izložba skulptura „U glavi i vatri“ poznatog umetnika vajara, keramičara i scenografa Dragoljuba Adžića Adžaj  otvorena u ponedeljak 14. oktobra 2024. godine u holu zgrade RTV-a na Mišeluku u 18 časova.

Na postavci će biti prikazani brojni eksponati iz više perioda bogatog Adžićevog stvaralaštva dugog šest decenija. Izložba je nastala na inicijativu predsednika Centra za reciklažu umetnosti, Aleksandra Adžića Adže, u saradnji sa Radio televizijom Vojvodine. Pokrovitelji događaja su Pokrajinski sekre

U programu učestvuju: Pero Zubac, književnik, Dr Danilo Vuksanović, slikar, likovni kritičar i pomoćnik upravnika Galerije Matice Srpske, Rita Kinka, pijanistkinja, Slobodan Roksandić, glumac, Pop Hor Radio, dirigentkinja Dušica Stojković, Goran Karadžić, generalni direktor RTV-a.

Dragoljub Adžić Adžo rođen je 1941. godine na Cetinju, a preminuo 2024. godine u Novom Sadu. Završio je Srednju umetničku školu u Novom Sadu, diplomske i postiplomske studije na Akademiji primenjenih umetnosti u Beogradu, kao i dvogodišnju specijalizaciju skulpturalne keramike u Parizu. Dugi niz godina radio je kao scenograf složenih projekata u RTV Novi Sad. Izlagao je na prostorima bivše Jugoslavije i u inostranstvu. Do kraja svog života stvarao je u svom ateljeu na Petrovaradinskoj tvrđavi. Dobitnik je brojnih domaćih, regionalnih i svetskih nagrada i priznanja, kao i Oktobarske nagrade grada Novog Sada za izuzetna dostignuća u likovnoj umetnosti.

„Dragoljuba Adžića, velikog majstora keramike, upoznao sam odmah po njegovom dolasku u Novi Sad. Odmah sam uočio da se radi o izuzetnom, vrlo darovitom umetniku, posedniku božje naklonosti za stvaranje svog sveta u umetnosti, znalcu tajne pretvaranja gline u lepotu uz pomoć vatre, i prve njegove keramoplastike, razbokorene skulpture u korelaciji sa grčkom mitologijom, o kakva božanstvena majolika, kakve nijanse vizantijsko plavog koje pleni. Sve to što sam video opisao sam kao dela vajara koji se kreće u svetu keramike. O vajaru koji vaja svoju misao. Koji misli i tu misao o svetu kroz svoje delo emituje. Smatran je opravdano najboljim keramičarem ovih prostora“ smatra Pero Zubac.

„U mnoštvu pojava na umetničkoj sceni Vojvodine i Srbije, posebno mesto pripada poznatom umetniku keramičke discipline Dragoljubu Adžiću, čija je umetnička delatnost započeta krajem šezdesetih godina prošlog veka, odmah nakon diplomiranja na Akademiji, potonjem Fakultetu primenjenih umetnosti 1969. godine, u klasi znamenitog profesora Ivana Tabakovića. Dragoljub Adžić je ceo svoj radni vek posvetio ovoj disciplini. Uprkos mnogobrojnim naletima trendovski orijentisanih pomodnosti koje su zapljuskivale umetnost XX i XXI veka, sa svim svojim dobrim i lošim stranama, Dragoljub Adžić je ostao veran tradicionalnom poimanju umetničke veštine, alhemijski usmerene na kreativne procese čija se vanvremenska opredeljenost pronalazi u simboličkim nivoima vatre i peći na brdu najzanimljivije tvrđave na ovim prostorima, Petrovaradinskoj tvrđavi, na kojoj je izveo veliki broj izuzetnih umetničkih dela, i gde danas isto to čini i njegov sin Aleksandar Adžić, nastavljujući poslanje koje mu je ostavljeno u amanet da traje i u budućnosti“, navodi dr Danilo Vuksanović.

Posete izložbe: Od 15. do 18. oktobra od 10.00 do 15.00 časova izložbu će, bez prethodne najave, moći da posete svi zainteresovani, dok će od 22. oktobra izložba biti otvorena samo za unapred najavljene grupne posete, radnim danima od 10.00 do 15.00 časova. Prijave je potrebno poslati na mail izlozbe@rtv.rs najkasnije dan ranije. Postavka će trajati do 27. novembra 2024. godine i rapored za posete za novembar će biti naknadno objavljen.

Ulaz je slobodan.

 

 

Radio-televizija Vojvodine foto:© AcanskiS

izvor text :rtv.rs

Medijska pažnja i pratnja: Novi Radio Sombor 

Povezani članci

U Odžacima održan Sajam stvaralaštva vojvođanskih žena
„Bunjevci bez granica“ u Somboru

Kategorije

Izbornik