Radio-televizija Vojvodine foto:© AcanskiS
- U svečanoj sali Srpske čitaonice u Somboru održano je zanimljivo predavanje politikologa Zvonka Stantića iz Subotice „ŽIVOT I DRUŠTVENI RAD DR MARTINA MATIĆA (1876-1945).“ Predavanje je organizovano u organizaciji Bunjevačkog kola i Srpska Čitaonice.
Tema jučerašnjeg predavanja su bile manje poznate činjenice iz života ovog poznatog somborskog Bunjevca, koji je inače bio i počasni predsednik Bunjevačkog kola, a naročito je istaknuta njegova uloga koju je imao na Velikoj Narodnoj Skupštini u Novom Sadu, kao i Pariskoj mirovnoj konferenciji koja je usledila nakon završetka prvog svetkog rata.
„Nakon završetka gimnazije kreće, na studije u Kaloču na crkveni fakultet koji napuštata zbog negiranja postojanja Bunjevaca od strane Kaločkog biskupa. Studije nastavlja na Pravnom fakultetu u Budimpešti gde doktorira. Vraća se u Sombor gde se bavim socijalnim pitanjima i pravima radnika.
Ističe se njegova uloga na velikoj skupštini u Novom Sadu i Mirnoj konferenciji u Parizu. Zbog svog poštenja i dolsednosti, uživao je veliku podršku kako Bunjevaca tako i Srba, a tome ide u prilog podatak da je jedno vreme proveo na mestu župana Baje, dok je ova teritorija bila pod kontrolom Srpske vojske, i da se tada žestoko obračunavao sa protivnicima Srba i Bunjevaca. Nakon Pariske mirovne konferencije, kada je odlučeno da Baja ostane u Mađarskoj, povlači se u Sombor.
Pre kapitulacije Kraljevine Jugoslavije seli se u Beograd, pošto je znao da bi zbog svog pređašnjeg delovanja imao problema sa novom mađarskom vlašću.
Nesretnim slučajem strada u Beogradu, te nije dočekao oslobođenje države.
Ovo je samo jedan od pozitvnih primera zajedničkog suživota Srba i Bunjevaca na ovim prostorima koje traje vekovima, i koje se mora negovati.“
Muzičku podlogu večeri dali su Zorana Iđuški i Stefan Jelić.
Radio-televizija Vojvodine foto:© AcanskiS
Medijska pažnja i pratnja: Novi Radio Sombor