© AcanskiS Radio-televizija Vojvodine
- U organizaciji UG Bunjevačko kolo iz Sombora, BKC Sombor – Čonoplja i čonopljanske župe Svih svetih, i ove godine je, uz poštovanje tradicije i starog običaja kada se okupljeni vernici u procesiji uz molitvu, upute od seoske crkve do čonopljanske Vodice, započela Svečanost blagoslova mladog žita na dan Svetog Marka, kao prve u nizu svečanosti sa kojima započinje Dužijanca, jedan od četiri nacionalna praznika Bunjevaca.
Svečanost su svojim prisustvom uveličali predsednik UG Bunjevačko kolo i podpredsednik BNS Dejan Parčetić, Kristina Knežević, predsednica BKC Sombor-Čonoplja kao i brojni gosti i članovi somborskog i čonopljanskog udruženja.

Svetu misu služio je velečasni Laslo Hajdu na otvorenom, kraj kapelice Blažene Device Marije u prelepom okruženju stoletnih topola u čonopljansko-lemeškom ataru. Uz prigodna čitanja jevanđelja, Hajdu je blagoslovio žito na sve četiri strane kako bi molitvom Svetom Marku sva naša žita bila sačuvana od nevremena I iznela bogat rod.

U svečanim bunjevačkim nošnjama mladi su dali poseban doprinos lepoti markovdanske svečanosti.

Kišni dani tokom proleća pogododuju strnim žitaricama pa se domaćini, uz veru u blagoslov Svetog Marka, nadaju dobroj žetvi.
Dužijanca u Čonoplji planirana je sredinom jula, somborska bunjevačka Dužionica, po tradiciji, biće održana poslednje nedelje u sedmom mesecu a do tada, kako najavljuju iz bunjevačkih udruženja, u sklopu završne žetelačke manifestacije, biže održane slamarske radionice i likovne kolonije.
GALERIJA FOTOGRAFIJA
FOTO © AcanskiS
Radio-televizija Vojvodine





























