© AcanskiS Radio-televizija Vojvodine
- Светски дан особа са аутизмом обележен је и у Апатину а све с циљем како би се подигла свест о проблематици особа и породица особа са поремећајем из спектра аутизма, али и како би се указало на доступне услуге које родитељи и породице могу да користе.
„Ја сам Александар Ђукић, смер кувар из Апатина, највише волим да кувам тестенину“, рекао је Александар Ђукић Алек.
Седамнаестодогишњем Алеку аутизам је дијагностикован са његових шест година, данас је Алек ученик другог разреда Средње школе са просеком 4,90.
„Приметили смо да нема моторику као друга деца и као породица смо одмах реаговали, имали смо разговоре са педагозима, педијатрима, са лекарима. Он је јако добар, бори се и има мотивацију да буде као остали. Он је прихваћен код својих вршњака и није добио тај комплекс да су други бољи“, каже за РТВ Павле Куруц, Алеков деда.
Број особа са аутизмом рапидно расте те данас свако 36. дете има поремећај из спектра аутизма, док је 60-тих година прошлог века свако 10.000 дете имало такав поремећај. Знаци аутизма се обично јављају у узрасту друге или треће године живота, а често се могу дијагностиковати већ са 18 месеци.
„Када говоримо о томе шта је разлог,вероватно постоје и неки фактори заједнице који утичу,али они разлози које ми можемо да потврдимо то је да је промењен дијагностички систем, па тако особе које пре 20 година нису биле дијагностиковане као особе са поремећајем из спектра аутизма данас се ипак препознају. Деца се рађају са аутизмом, постоје нека стања попут Хелеровог синдрома где дете има наизглед неуротипичан развој, па долази до регресије одједном, то је оно што вежу људи за вакцину,заправо се дете роди са аутизмом. У раном развоју врло је важно да пратимо да ли се дете осмехује када је мајка испред њега или да ли плаче на непознате особе што би требало дете да ради,да ли се говор развија правовремено и често родитељи греше када виде да дете има нормалан моторички развој,када је дете проходало на време јер моторика није фактор који је репрезентативан за аутизам и треба пратити говор и социјалну комуникацију“, објаснио је Борко Барукчић, дефектолог центра за социјални рад, Апатин .
Светски дан аутизма обележава се увек 2. априла с циљем пружања помоћи и повећања разумевања за особе са аутизмом. Међународни дан особа са аутизмом у у Апатину одржан је под покровитељством општине и Центра за социјални рад, а са учешћем многих релевантних установа из других места Западнобачког округа.
Светски дан особа са аутизмом у Сомбору
© AcanskiS
Radio-televizija Vojvodine