DOBITNIK VELjKOVE GOLUBICE DRAGO KEKANOVIĆ
- Somborska biblioteka i Organizacioni odbor Veljkovih dana priređuju 15. Veljkove dane, 7. i 8. novembra, pod pokroviteljstvom Grada Sombora, Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama i Ministarstva kulture Republike Srbije
U četvrtak, 7. novembra, u zgradi Dečje biblioteke, od 14 časova, biće održana dodela nagrade Gran pri Golubić u 2024. godini, za najuspeliju priču učenika osnovnih i srednjih škola. Program će biti obogaćen predstavom u izvedbi dece Dramskog studija „Leptirov oblak“.
Svečano otvaranje manifestacije i okrugli sto na temu „I drugi spisi Veljka Petrovića“ biće istog dana, 7. novembra, u 18 časova, u zgradi Dečje biblioteke. Učesnici kritičko-naučnog skupa su: Sena Mihailović Milošević, Jovana Vojvodić, Muharem Bazdulj i Saša Radojčić.
U petak, 8. novembra, u zgradi Dečje biblioteke, od 18 časova, za okruglim stolom biće predstavljen književni portret Radoslava Petkovića, dobitnika nagrade u 2022. godini. O njegovom delu govoriće: Nataša Gojković, Predrag Petrović, Vladan Bajčeta i Marko Avramović.
Razgovor sa učesnicima, oba dana, vodiće Mileta Aćimović Ivkov.
Manifestacija se završava uručenjem nagrade „Veljkova golubica“, za sveukupno pripovedačko stvaralaštvo, u 2024. godini.
(Naslovna fotografiija: Drago Kekanović, izvor: Laguna)
~ . ~
ODLUKA
ŽIRIJA ZA DODELU NAGRADE
VELjKOVA GOLUBICA ZA 2024. GODINU
Žiri za dodelu nagrade VELjKOVA GOLUBICA koji je radio u sastavu: Đorđe Despić, Saša Radojčić i Mileta Aćimović Ivkov (predsednik žirija), na sastanku održanom 10. oktobra 2024. godine, doneo je odluku da se nagrada dodeli
DRAGU KEKANOVIĆU
za autentičan pripovedni glas i hroniku o zavičaju, zemlji, ljudima, istoriji i sudbini.
OBRAZLOŽENjE
a pola veka književnog trajanja Drago Kekanović je, kao pripovedač, prešao raznolik i plodan stvaralački put. Njegov razvojni luk se kretao od poetsko-fantastičkog načina oblikovanja proznog opisa, u krugu zagrebačkih pisaca sedme i osme decenije prošlog veka (borhesovaca), do složenog dijaloga sa novovremenim istorijskim lomovima i nacionalnim stradanjima Srba u Slavoniji i Zagrebu. To ga je učinilo zapaženim, čitanim i nagrađivanim piscem, ali mu je, istovremeno, odredilo egzistencijalnu poziciju zagrebačkog usamljenika. Mada ga kritika ubraja u najznačajnije pisce sav- remene srpske književnosti, njegova prozna umetnost još nije dovoljno protumačena i kanonski vrednovana, niti je u interpretativnom konsenzusu, sa razumevanjem, do kraja prihvaćena i određena kao relevantna i važna.
U pripovednim knjigama Na nebu i Usvojenje, objavljenim u novom veku, Kekanović se izrazitije okrenuo tematizaciji iskustva rata u zavičajnoj požeškoj kotlini i sudbinama junaka koji u njemu pate i stradaju ostajući bez kuće, zemlje, korena i uporišta. Pretvarajući svoje disciplinovano, majstorski vođeno, sugestivno pripovedanje u razvijenu simboličnu sliku melanholičnog rastanka sa temeljnim vrednostima života i identiteta, psihološki, emotivno i nacionalno karakte- ristično određenih junaka, Drago Kekanović je svoju književnu projekciju bliskih događaja sasvim približio pulsu žive, neposredne, istorijske i egzistencijalne stvarnosti. U toj meri vešto i uverljivo, da se ona može smatrati reprezentativ- nim svedočanstvom konkretnih zbivanja, koliko i univerzalizovanom potvrdom sveprisutnosti razarajućih sila u ljudskom svetu.
Realistične i slikovite, melanholične i elegične, poetski i metafizički tonirane, a književno-umetnički izrazite i uspele, novije pripovetke Draga Kekanovića obrazuju tematski i značenjski celovit i prepoznatljiv pripovedni krug. U njima se plodno sa- biraju piščevo životno i stvaralačko iskustvo: susreti, putovanja, čitanja i znanja; biografija i angažman, ljubav i zavičaj, istorija i priča. Zbog toga su one upečatljiv iz- raz kolektivnog iskustva i pojedinačne sudbine u doba razaranja, stradanja i ništenja svega što je njihovim junacima predstavljalo osnovu za humano i etičko ispunjenje ži- vota. Svega onoga što je u vremenu potonulo, smanjilo se i nestalo, a što se, sa emotiv- nim impulsom i žaokom gubitničkog bola, metafizičkog sjaja i nostalgije, sada javlja kao senka uspomena, otisak trajanja i posed životne istine i priče.
U Somboru, 10. oktobra 2024. godine
Đorđe Despić, Saša Radojčić
Mileta Aćimović Ivkov, predsednik žirija
~.~
GOLUBIĆ 2024
Organizacioni odbor „Veljkovih dana“ i Gradska biblioteka „Karlo Bijelicki“ u Somboru raspisali su u 2024. godini, konkurs za najuspeliju priču učenika osnovnih i srednjih škola u Srbiji Golubić. Na konkurs je pristiglo 78 radova.
Inovativnost, stil, pravopis, te merila kreativnog i originalnog rukopisa odredili su redosled nagrada.
Od pregledanih radova, odlukom žirija, Gran pri Golubić 2024. dobio je UROŠ MIKULIĆ, učenik četvrtog razreda Gimnazije „Laza Kostić“ u Novom Sadu,
za priču ČETIRI JAHAČA AKROSTIHA
U kategoriji učenika osnovnih škola od prvog do četvrtog razreda:
I – Lena Dakić, IV razred, OŠ „Mladost“, Prigrevica, za priču Samo da deka ozdravi
II – Tijana Klepić, III razred, OŠ „Miloš Crnjanski“, Žabalj, za priču Novogodišnja priča o zlatokosoj devojčici Tijani
III – Srna Jović, IV razred, OŠ „Stefan Nemanja“, Niš, za priču Svemirska avantura
U kategoriji učenika osnovnih škola od petog do osmog razreda:
I – Lena Lazić, VI razred, OŠ „Ivo Andrić“, Niš, za priču Dečak iz šume
II – Ana Marković, VIII razred, OŠ „Kralj Aleksandar I“, Požarevac, za priču Želeti nemoguće
III – Zoja Hinić, VI razred, OŠ „Vasa Čarapić“, Beli Potok, za priču Priča jedne jelke
U kategoriji učenika srednjih škola:
I – Una Stajić, IV razred,Gimnazija Leskovac, Leskovac, za priču Povratak kući
II – Jovana Sarić, III razred, Gimnazija, Vrnjačka Banja, za priču Svetložderi
III – Katarina Jovanović, IV razred, Tehnološka škola Paraćin, Paraćin, za priču Kad sam bila dete
Žiri za dodelu nagrade Golubić u sastavu: Nikoleta Novak, predsednica žirija
Renata Podlipec, član Anđelija Pruginić, član
Medijska pažnja i pratnja: Novi Radio Sombor