Višejezično

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog pozvalo je pripadnike manjinskih zajednica da upišu svoju djecu na nastavu na manjinskim jezicima

 

  • Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog na početku upisa ovogodišnjih prvaša u osnovne škole u Srbiji, pozvalo je pripadnike manjinskih zajednica da upišu svoju djecu na nastavu na manjinskim jezicima

Priopćenje prenosimo u cjelosti:

„Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, u povodu činjenice da je u Republici Srbiji 1. travnja počeo upis djece u prve razrede osnovnih škola za školsku 2023/2024. godinu, podsjeća javnost da pripadnici nacionalnih manjina u našoj državi imaju pravo svoju djecu upisati u razrede u kojima se nastava izvodi na njihovom materinskom jeziku. Ovim putem Ministarstvo ih potstiče i ohrabruje da tu svoju mogućnost bez ikakvih zadrški u cjelosti i ostvare.

Pravo na obrazovanje na maternjem jeziku u Republici Srbiji garantirano je Ustavom (čl. 79), potvrđeno u Zakonom o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina (čl. 13, 14 i 15), a detaljnije razrađeno čitavim setom obrazovnih zakona. Ono počiva na uvjerenju da je obrazovanje na materinskom jeziku važan resurs za očuvanje i razvoj nacionalnog identiteta pripadnika svake zajednice, vrijednosti čijoj je dosljednoj primjeni posvećena Republika Srbija.

Radi ostvarivanja ovog prava, Republika Srbija je u svom odgojno-obrazovnom sustavu osigurala, osim na srpskom jeziku, i cjelovito obrazovanje na materinskom jeziku – od vrtića do završno sa srednjom školom – na osam jezika nacionalnih zajednica: albanskom, bosanskom, bugarskom, mađarskom, rusinskom, rumunjskom, slovačkom i hrvatskom jeziku.

Ono se ostvaruje u mjestima u kojima živi značajan postotak pripadnika ovih zajednica. Osim toga, na osam jezika nacionalnih manjina predaje se u okviru nastavnog predmeta „Materinski jezik sa elementima nacionalne kulture“: bunjevački, vlaški, makedonski, njemački, romski, slovenski, ukrajinski i češki jezik. Oko 60.000 dejce pohađa danas nastavu na manjinskim jezicima u Republici Srbiji na svim razinama obrazovanja.“

Medijska pažnja i pratnja: Novi Radio Sombor

http://keepone.net/radio/k138251/novi-radio-sombor*

*Novi Radio Sombor na vodećoj platformi radio stanica svih država sveta

Tagovi: , , , ,

Povezani članci

Promocija Bunjevačkog kalendara i tradicionalna čajanka
Prekogranična suradnja Republike Hrvatske i Republike Srbije za 2023. godinu

Kategorije

Izbornik