Ekonomija

Donau Soja i EIT Food savetodavni program regenerativne poljoprivrede

 

SAOPŠTENJE ZA JAVNOST 

Novi Sad, 9.12.2024.

Donau Soja i EIT Food savetodavni program regenerativne poljoprivrede 

Početkom 2024. godine, udruženje Donau Soja otpočelo je projekat „EIT Food program  regenerativne poljoprivrede“ u Srbiji, u saradnji sa EIT Food, organizacijom podržanom od  strane Evropskog instituta za inovacije i tehnologiju (EIT), nezavisnog tela Evropske unije osnovanog 2008. godine. 

Ova trogodišnja inicijativa osmišljena je tako da kroz sveobuhvatan sistem obuka i savetovanja  podrži poljoprivredne proizvođače u usvajanju i primeni principa regenerativne poljoprivrede  na njihovim gazdinstvima.  

Prelazak na regenerativnu poljoprivredu 

U prvoj fazi projekta organizovana je dvodnevna obuka pod nazivom „Tranzicija ka  regenerativnoj poljoprivredi“ koja je okupila preko 30 poljoprivrednih proizvođača, kao i  profesore i vodeće stručnjake iz oblasti regenerativne poljoprivredne proizvodnje. Nakon  obuke, odabrano je šest motivisanih proizvođača koji će tokom tri godine trajanja projekta  dobijati podršku koja uključuje analizu zemljišta, analizu rezultata kao i planove  implementacije regenerativnih praksi koje su prilagođene njihovim gazdinstvima, uz  sveobuhvatno savetovanje stručnjaka iz oblasti regenerativne poljoprivrede. 

Analiza zemljišta 

Projektom su obuhvaćeni lokaliteti Ivanjica, Ratkovo, Bački Petrovac, Banatsko Aranđelovo,  Lovćenac, Martonoš i Kanjiža. U maju ove godine, uzeti su uzorci zemljišta sa parcela na kojim  usevi daju optimalne rezultate, kao i sa onih sa slabijim prinosima ili specifičnim problemima.  Uzorci su poslati na Poznanski univerzitet ‘Poznań University of Life Sciences’ radi detaljne  hemijske analize, kao i procene biodiverziteta i mikrobiološke aktivnosti u zemljištu. 

Analize su pokazale značajnu heterogenost između lokaliteta, pa čak i unutar samih gazdinstava. Ova varijabilnost ukazuje na razlike u sastavu zemljišta kao i na uticaj različitih  poljoprivrednih praksi tokom vremena. Obrada zemljišta, posebno oranje, identifikovana je  kao faktor sa najvećim uticajem na fizička svojstva zemljišta, koja dalje utiču na njegove  biološke i hemijske karakteristike. 

Rezultati bioloških ispitivanja svojstava zemljišta su posebno iznenađujući. Iako su fizička i  hemijska svojstva sugerisala bolju biološku aktivnost, na većini lokaliteta utvrđena je niska mikrobiološka aktivnost i biodiverzitetzemljišta. Jedini lokalitet na kom je identifikovana dobra mikrobiološka aktivnost i biodiverzitet zemljišta je lokalitet na kom se primenjuju

regenerativne prakse duži niz godina, poput setve pokrovnih useva sa leguminozama,  upotrebe organskih đubriva i mikrobioloških preparata. 

Tokom trogodišnjeg programa očekuju se značajna poboljšanja ne samo u biološkom profilu  zemljišta, već i u njegovim fizičkim i hemijskim karakteristikama. 

Posete gazdinstvima i savetodavne aktivnosti 

Tokom godine organizovane su prolećne i jesenje posete poljoprivrednim gazdinstvima, uz  dodatnu podršku prema potrebi. U prvoj godini programa, odabrana su gazdinstva koja se  uglavnom bave ratarskom i/ili povrtarskom proizvodnjom, sa izuzetkom malinjaka u Ivanjici. 

Većina učesnika imala je ograničeno prethodno iskustvo sa regenerativnim praksama. Na  osnovu motivacije ali i mogućnosti svakog učesnika, predloženi su sveobuhvatni planovi za  regenerativnu poljoprivredu za trogodišnji period. Ovi planovi su fleksibilni i podložni  promenama u zavisnosti od agroekoloških uslova i drugih nepredvidivih faktora koji utiču na  poljoprivrednu proizvodnju. 

Najveće interesovanje i podrška bili su usmereni na smanjenje degradacije  poljoprivrednog zemljišta, odnosno na primenu redukovanih i konzervacijskih sistema obrade  zemljišta. Poljoprivredni proizvođači su preduzeli korake ka regenerativnim praksama  primenom mera kao što su: setva pokrovnih useva, upotreba organskih đubriva i optimalna  primena mineralnih đubriva (na osnovu analize zemljišta), kao i spomenuta konzervacijska obrada zemljišta. Takođe, pojedina gazdinstva već neko vreme sprovode mere poput setve 

cvetnih pojaseva, formiranje vetrozaštitnih pojaseva i optimizacija upotrebe pesticida. Poziv za uključivanje u „EIT Food program regenerativne poljoprivrede“ 

Saradnja Donau Soja udruženja sa EIT Food-om predstavlja značajan korak ka unapređenju  regenerativne poljoprivredne proizvodnje u Srbiji. Projekat „EIT Food program regenerativne  poljoprivrede“ pruža podršku poljoprivrednim proizvođačima na putu ka primeni praksi koje  su održive, naglašavajući važnost očuvanja zemljišta, voda, biodiverziteta i životne sredine.  Širenje svesti, edukacija, kao i savetodavni program prilagođen specifičnim uslovima  individulanog gazdinstva, ključni su za uspeh ovog koncepta. 

Svake naredne godine organizovaće se nove obuke za 30 poljoprivrednih proizvođača, dok će  šest motivisanih učesnika biti uključeno u program. Sledeća obuka zakazana je za mart 2025.  godine. 

EIT Food 

EIT Food je deo Evropskog instituta za inovacije i tehnologiju (EIT) – nezavisnog tela  Evropske unije osnovanog 2008. Cilj EIT Food-a je da stvori i promoviše okruženje  pogodno za inovacije i preduzetništvo širom Evrope. EIT Food podržava prelazak  poljoprivrednih gazdinstava na regenerativne poljoprivredne prakse u Evropi kako bi se  ispunili ciljevi u vezi sa klimatskim promenama, potrebe za sigurnim snabdevanjem hrane  i zaštitom našeg obradivog zemljišta. 

Donau Soja 

Donau Soja je evropsko, neprofitno, udruženje čiji je cilj podrška evropskoj proteinskoj  tranziciji sa posebnim naglaskom na održivu, BEZ GMO proizvodnju soje. Osnovana je u  Beču 2012.godine, sa regionalnim kancelarijama u Srbiji, Ukrajini i Moldaviji. Donau Soja  objedinjuje preko 320 članova iz 27 zemalja. Donau Soja udruženje kroz svoje standarde  kvaliteta podržava koncept regenerativne poljoprivrede i pruža podršku poljoprivrednim  proizvođačima da slede njene principe u cilju održive i klimatski neutralne poljoprivrede.  


Medijska pažnja i pratnja: Novi Radio Sombor       

Tagovi: , ,

Povezani članci

Novi podsticaji pčelarima od strane Grada Sombora
Актуелни конкурс за младе и предузетнице

Kategorije

Izbornik