Izvor: Srđan Ačanski, © AcanskiS Radio-televizija Vojvodine
- Božićno vrime, posli Sveta Tri kralja u Bačkoj ko i kod većine kršćana opridiljeno je za blagoslov kuća odnosno familija i čeljadi .
O značaju ovog blagoslova divani Somborski dekan vlč. Josip Štefković . Ovaj blagoslov nije samo za kuću nego prije svega za ljude , čeljad. Isus je medju nas došao što slavimo na dan Božića i posle, i tokom meseca nakon Tri kralja, obilazimo i blagoslovimo odnosno prinosimo Božji blagoslov za sledeću godinu. Osim Božjeg blagoslova , to je nama kao svećenicima veoma bitna stvar da se nađemo sa virnicima ne samo u crkvi nego i u svojim domovima. Ovo je odjednom susret i sa porodicom kada i oni imaju mogućnost da dobiju odgovore na pitanja u vezi sa virom pa nikako ovaj put je lakše pričati nego u crkvi kad kad god nemamo toliko vrimena.
„To je stara tradicija da blagoslovimo naše familije, kažemo da je to blagoslov za kuću i za mir, za zdravlje, da cilu familiju posvetimo. Pa još kad donesemo svetu vodu od Tri Kralja i posvetimo svaku prostoriju i avliju. Kad gospodin velečasni dođe, svi stanemo u krug, izmolimo i zafalimo Bogu da smo i prošlu godinu prošli kako triba… objasnila Marija Farago
***Na astal se za dan i čin blagoslova familija meću križ, sveto pismo i krunica a oko oko astala se okuplja cila familija. – naglasila je domaćica Aleksandra Medurić Kalčan
U Čonoplji kraj Sombora, blagoslov se već uveliko odvija i po ričima vlč Lasla Hajdu više od stotine familija zatražilo je blogosliljanje kuća i familija. Ko spomen na blagoslov, upisuju se početna slova imena triju kraljeva Gašapa, Melkiora i Baltazara i ili se ostavlja nalipnica nuz simbol i godinu blagoslova.
Vlč. Laslo Hajdu (Čonoplja 2024.) Izvor: Srđan Ačanski, © AcanskiS Radio-televizija Vojvodine
Blagoslov kršana I njevi familija čin je u kojem se moli i zaziva Božji blagoslov na svu čeljad kako bi kršćanski živjeli i svidočili svoju viru kroz cilu godinu. Blagoslovnoj molitvi “zaziva se Božji blagoslov na članove koji će u tom prostoru dijeliti dobro i zlo, da mogu kršćanski živjeti, uzajamno se radovati u zajedničkoj radosti i jedni drugima biti potpora u žalosti.” Djelotvornost blagoslova ovisi o vjeri i otvorenosti svih članova Isusu Kristu koji uvijek poziva da svoj život provodimo u njegovu Duhu.
- Kako se pripremiti za blagoslov?
Na prvome mjestu treba naglasiti kako je dobro da svi članovi obitelji budu na okupu i kao prava “Crkva u malom” zajedničkom molitvom posvjedoče i obnove svoju vjeru. Osim ove temeljne pretpostavke, dobro je spomenuti kako bi se na obiteljskom stolu trebali naći Sveto pismo (barem Novi zavjet), blagoslovljena voda, svijeća i raspelo.
- Novčani dar
Vrijeme blagoslova vrlo često je i vrijeme rasprava i prijepora oko novca koji bi trebalo dati svećeniku. Nažalost, u današnjem svijetu u kojem je glavna vrijednost postao novac i blagoslov obitelji sve se češće veže uz novce, a gubi se njegov temeljni smisao. Ne ulazeći u različite pristupe župnika istaknimo kako se Božji blagoslov ne može kupiti ili platiti, te ne smije biti uskraćen onome tko ga zatraži – imao on novaca ili ne. Također, dobro je prisjetiti se kako se novčani dar mjeri po veličini srca, a ne po broju nula na novčanici. Dakle, svatko daje onoliko koliko može.
Spomenimo kako je u mnogim župama običaj da se prigodom blagoslova daje dar za Crkvu (obvezni godišnji doprinos župljana ili lukno) koji ide u župnu blagajnu iz koje se financira život i rad župe – naknada za župnika i plaća zaposlenih u župi, različiti radovi, režije i drugi tekući troškovi. Visinu ovog dara određuje župnik u suradnji sa Župnim ekonomskim i Župnim pastoralnim vijećem, no on ne obvezuje one koji ne mogu dati toliki doprinos. Ovaj dar nije uvjet za primanje blagoslova doma i obitelji. Blagoslov kuća ne vrši se zbog novaca, niti da bi se skupio novac, nego se ta praksa ustalila s obzirom da je na taj način najlakše izvršiti svoju vjerničku obvezu doprinosa za svoju župnu crkvenu zajednicu (peta crkvena zapovijed). Oni koji imaju mogućnost doprinijeti potrebama župne crkvene zajednice, trebaju to učiniti u okviru svojih mogućnosti.
- Što znače slova C+M+B?
Kao uspomenu na blagoslov, svećenik svakoj obitelji daje prepoznatljivu naljepnicu na kojoj se, uz slikoviti simbol ili sliku, te godinu blagoslova, nalaze i tri slova: C + M + B. U nekim pak krajevima još uvijek postoji običaj da svećenik ili njegov pratitelj na nadvratniku kredom ispiše godinu blagoslova i spomenute inicijale. Koje je njihovo značenje?
Prema jednom tumačenju ova tri slova (u ‘našoj’ verziji: G+M+B) označavaju imena triju kraljeva: Gašpara (lat. Casparus), Melkiora i Baltazara. Ipak, ovo tumačenje nije jedino! Ova tri slova zapravo su akronim latinske blagoslovne rečenice:
- C = Christus
- M = mansionem
- B = benedicat
Ili u prijevodu: Krist neka blagoslovi (ovaj) dom!
Svakako, lijep običaj ispisivanja slova ili lijepljenja naljepnice znak je da je dotična obitelj primila božićni blagoslov.
Medijska pažnja i pratnja: Novi Radio Sombor