Sport, fudbal: "Železničari" slavili u generalki

* Dva najstarija fudbalska kluba u našem gradu odigrala su poslednje februarske subote prijateljsku utakmicu na igralištu pokraj pruge u Somboru. Bila je to ujedno generalna proba za fudbalere ŽAK-a i somborskog Radničkog nakon zimskih priprema pred nastavak prvenstva, u prolećnoj sezoni. Susret je počeo minutom ćutanja, čime je odata pošta prerano preminulom Darku Karačoniju, čiji je ispraćaj u ponedeljak, 1. marta u 13 časova na Velikom katoličkom groblju u Somboru

Dobro pojačan ŽAK u minulom prelaznom roku, sa nekolicinom iskusnih igrača, uspeo je da nadigra svog gradskog rivala, i naposletku slavi pobedom od 3:0. Oslabljeni gosti, koji su tokom zime ostali bez 6 igrača iz prve postave iz jesenjeg dela prvenstva, dobro su se držali samo u prvih 45 minuta ove kontrolne utakmice, da bi u nastavku susreta ispoljili neke slabosti, što je domaćin iskoristio i na kraju pobedio.

Igrao se poslednji minut iz prvog dela susreta, kada je jedan napad "železničara" završen golom mladog Vulina, a već u drugom minutu nastavka bilo je 2:0 za domaćina. Neopažen od strane odbrambenih igrača Radničkog, Petar Čivčić je iskoristio svoju priliku i poduplao prednost. Treneri oba tima izvršili su izmene igrača, pa su šansu dobili i nešto mlađi, kadeti u postavama rivala, a i tu su se bolje snašli žakovci, koji su preko Jovanovića u 76 minutu došli do konačnih 3:0.

Ovaj kontrolni susret ostaće upamćen po tome da su timovi po prvi put igrali pod svetlošću reflektora, koji su nedavno postavljeni na igralištu kraj pruge. Doduše samo jedan deo utakmice, drugo poluvreme je igrano po veštačkoj svetlosti i opšti utisak je da se slabije vidi, pa su svi jedva čekali poslednji zvižduk sudije Malbašića, koji je dobro obavio svoj zadatak sa svojim pomoćnicima.

Narednog vikenda startuju prvenstva u većini liga sa ovog područja, pa će tako Žak u XVIII kolu prvenstva Područne lige Sombor, na svom terenu dočekati Borac iz Bačkog Gračaca i pokušati da ga savlada i nanese mu i drugi poraz, jer je u prvom susretu, jesenas slavio sa 2:3. Somborski Radnički gostuje u Vrbasu, i predstoji mu težak posao sa domaćinom koji se grčevito bori za beg iz opasne zone. Jesenas je u Somboru bilo 2:0 za "crveno-bele" i ukoliko bi se doneo bod iz ovog susreta naredne subote na igralištu pored Šlajza, može se reći da bi to bio uspeh za tim trenera Branislava Smilanovskog, jer su ekipu tokom zimskih priprema pratile mnoge nevolje, pa ekipa nije u potpunosti mogla da realizuje svoj plan.

(Pogledajte i druge fotografije u setu ispod teksta)

Tekst i fotografije: Vinko Janković

Medijska pratnja: Novi Radio Sombor